Tarihçesi

Ali Çelik 1908 yılında Kastamonu Cide’de doğmuştur. İstanbul Ayvansarayda kalafat ve burgu ustası olarak teknelerde çalışmıştır. Eski ahşap teknelerin kaplama arasını keten üstübü ile doldurma işine Kalafat denir. Daha sonra Oğlu Ali Çelik 1940yılında Kastamonu Cİdede dünyaya gelmiştir. 1952 yılında babasının yanında çıraklık yapmaya başlamıştır. Farklı tekne modelleri görüp tecrübelendikten sonra 1978 senesinde İstanbul Ayvansarayda ortağı Mehmet Yıldırım ile Huzur Tekne adı altında 3-12 m arası 100 adetin üzerinde ahşap tekneler yapmıştır.

1969 yılında doğan Ali Çeliğin ikiz oğulları Halil Çelik ve İbrahim Çelik, 1980 yılında Ayvansaray’da babalarının yanında çıraklığa başlamışlardır. Yoğun bir iş temposuna ayak uydurarak günümüz Teknolojilerini de kullanarak Huzur Teknenin günümüze gelmesinde büyük katkıları vardır.

1978 yılında Ali Çelik’in küçük oğlu Zeki Çelik dünyaya gelmiştir. 1993 yılında Huzur Tekne ailesine katılmıştır.

Huzur Tekne 1983 yılında İstanbul Tuzlaya taşınmıştır. Burada sandalcılıktan yatlara uzanan bir serüven başlamıştır.

Huzur Tekne kuruluşundan itibaren 5 metre ile 15 metre arası 100 ün üzerinde; 15 İle 35 metreye kadar toplamda 25 adet tekne imal etmiştir. Huzur Tekne 2003 yılında Huzur Yat San. Tur, ve Tic. Ltd. Şti. olarak isim değiştirmiştir.

2015 Yılında Doğusel şirketler Topluluğu Sahibi ve Kocaeli Ticaret odası başkanı Av. Vedat Doğusel ile ortaklık kurmuştur.

Huzur Yat Ailesi

1993 yılında İbrahim Çelik’in büyük oğlu Ali Çelik dünyaya gelmiştir. Gelişim Üniversitesi Lojistik ve Anadolu Üniversitesi İşletme Mezunudur. Farklı deneyimler edinmek adına 3 sene özel bir şirkette Lojistik ve Planlama biriminde müdür olarak çalışmıştır. 2015 yılında Huzur Yat ailesine katılmıştır.

1995 yılında Halil Çelik’in büyük kızı Pınar Çelik dünyaya gelmiştir. Piri Reis Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği mezunudur. Kendini geliştirmek ve farklı projelerde tecrübe edinmek adına 3 sene özel bir tersanede Tekne tasarım mühendisi olarak çalışmıştır. 2021 yılında Huzur Yat ailesine katılmıştır.

2001 yılında Halil Çelik’in küçük oğlu Emir Çelik dünyaya gelmiştir. Babasını örnek alan ve bu işin inceliklerini öğrenmek isteyen Emir Çelik erken yaşta 2020 yılında Huzur Yat ailesine katılmıştır.